Klausos kauliukai

Klausos kauliukų grandinės pažeidimas

Klausos kauliukai vidurinėje ausyje yra esminė garso perdavimo grandinės dalis, todėl jos vientisumo pažeidimas pasireiškia klausos susilpnėjimu. Garso pravedimas sutrinka dėl klausos kauliukų grandinės nutrūkimo arba fiksacijos.

Priežastys

Pagrindinė klausos kauliukų pažeidimo priežastis yra lėtinis atikoantralinis cholesteatominis arba tubotimpaninis otitas (80%), kitos galimos priežastys- timpanosklerozė, trauma, vidurinės ausies apsigimimai, augliai.

Simptomai

  • nuolatinis vienpusis ar abipusis prikurtimas
  • kiti simptomai priklauso nuo pažeidimo priežasties (sergant lėtiniu otitu, bus pūliavimas iš ausies ir t.t)

Gydymas

  • Chirurginis gydymas. Klausos kauliukų grandinės pažeidimą rekomenduojama gydyti operaciniu būdu, atliekant operaciją - osikuloplastika. Operacijos tikslas – atstatyti funkcinį kauliukų grandinės vientisumą, siekiant pagerinti klausą. Klausos kauliukų defektas protezuojamas sintetiniu protezu arba ligonio audiniais (kremzle, kaulu, klausos kauliukais), atstatomas funkcinis kauliukų grandinės vientisumas ir atstatomas garso perdavimas tarp būgnelio ir vidinės ausies. Sintetiniai osikuloplastikos protezai gaminami iš titano, hidroksilapatito, silikono ir kt. Protezai gali būti įvairios formos ir yra skirstomi į PORP (partial ossicular replacement prosteasis) ir TORP (total ossicular replacement prosteasis) tipo.
  • Klausos reabilitacija klausos aparatais rekomenduojama, kai yra kontraindikacijos operacijai ar ligonis atsisako operuotis.