Implantuojamos klausos sistemos

Implantuojamoms klausos sistemoms priskiriami kaulinio laidumo ir vidurinės ausies implantai

Kaulinio laidumo implantai

Kam gali tikti kaulinio laidumo implantai ?

Kaulinio laidumo implantai stiprina ir perduoda garsą kauliniu laidumu ir dažniausiai naudojami sunkaus kondukcinio prikurtimo atvejais (išorines klausomosios landos atrezija, po radikalių ausų operacijų), kai neįmanoma naudoti įprasto klausos aparato, arba esant vienpusiam neurosensoriniam klausos pažeidimui.

Kokie kaulinio laidumo implantų tipai egzistuoja?

Egzistuoja dviejų tipų kaulinio laidumo implantaiBONEBRIDGE bei BAHA (angl. Bone anchored hearing aid, prie kaulo tvirtinamas klausos aparatas) sistemos.


baha2

BONEBRIDGE aktyvi kaulinio laidumo sistema susideda iš vidinės implantuojamos dalies (ritė, magnetas, demodulatorius, aktyvus vibruojantis FMT daviklis) ir išorinės – garso procesoriaus. BONEBRIDGE sistemos principas - garso procesorius, kuris per odą “prilimpa” prie vidinės dalies per magnetą, pakeičia garsus į elektrinius impulsus ir siunčia juos į vidinę dalį, joje demoduliatorius paverčia garso procesoriaus signalus į mechaninius virpesius, aktyvus FMT daviklis vibruodamas per kaukolės kaulą stimuliuoja vidinę ausį, aplenkiant išorinę ir vidurinę ausis. Vidinės ausies sraigėje sukeliamas skysčių judėjimas, o to pasekoje suvirpinamos plaukuotosios ląstelės, atsiradęs nervinis signalas nukeliauja į smegenis ir pacientas girdi.


implantuojami klausos apartai 01

BAHA sistema taip pat veikia kaulinio garso perdavimo principu. Siekiant užtikrinti maksimalų kontaktą ir stabilų garso perdavimą, į kaukolės skliauto kaulą įsriegiamas titaninis varžtas, prie kurio ir prisijungia išorinė dalis. BAHA sistema sudaryta iš dviejų dalių: implanto ir garso procesoriaus. Mažas titaninis implantas operacijos metu įsriegimas į kaulą už ausies. Po operacijos titaninis implantas per kelis mėnesius suauga su kaulu, tuomet pacientas pradeda naudoti garso procesorių, kuris lengvai fiksuojasi (užsideda ir nusiima) prie titaninio implanto. BAHA sistemos principas - garso procesorius, tvirtinamas ant implanto surenka aplinkos garsus ir paverčia juos vibracija, kuri implantu per kaulą perduodama tiesiai į vidinę ausį. Skirtingai nei kitus implantus, BAHA procesorių galima išmėginti prieš nusprendžiant, ar kaulio implanto sistema bus naudinga. Tam naudojama speciali juosta, ant kurios tvirtinamas garso procesorius.


baha

Nauja BAHA Attract sistema sudaro titaninis implantas su magnetu, kuris operacijos metu įdedamas į kaulą už ausies. Išorinis garso procesorius kontaktuoja su vidiniu implantu magneto principu per odą. Garsas perduodamas kaip vibracija iš procesoriaus per magnetus į implantą, kuris tiesiogiai per kaulinį laidumą stimuliuoja vidinę ausį. Naujos sistemos privalumas - gera estetika.

Kaulinio laidumo implantai leidžia pasiekti maždaug 20-30 dB klausos slenksčius praktiškai visiems pacientams. Vaikams operacijos gali būti atliekamos nuo 3-6 metų, iki tol vaikai nešioja kaulinius klausos aparatus.


implantuojami klausos apartai 02

Vidurinės ausies implantas - VIBRANT SOUNDBRIDGE (VBS) klausos sistema.

VBS sistema susideda iš vidinės (implantuojamos) ir išorinės (klausos procesoriaus) dalies. Vidinės dalies vibruojantis daviklis operacijos metu tvirtinamas prie judančių klausos kauliukų dalių, apeinant pažeistas išorinės ir virurinės ausies struktūras, o išorinė dalis prie implantuotosios magneto principu prilimpa per galvos odą. VBS implantai fiziologiški, estetiški ir patogūs, garsas kokybiškas, tačiau operacija yra techniškai sudėtinga, ne visada įmanoma atlikti pacientams su ypač ryškais vidurinės ausies apsigimimais. VBS sistemos principas - sustiprintas garsas perduodamas tiesiai klausos kauliukų grandinei. Operacijos metu viena prietaiso dalis implantuojama, jos aktyvus vibruojantis FMT daviklis (angl. floating mass transducer) fiksuojamas prie klausos kauliukų ir perduodamą garsą projektuoja tiesiai į paskutinį ausies garsą perduodančios sistemos tašką - kilpą, kuri garsą perduoda tiesiogiai į vidinę ausį. Kadangi tokiu būdu apeinama visa išorinės ir vidurinės ausies akustinė sistema, vidurinės ausies implanto pagalba galima klausą protezuoti ne tik ligoniams su neurosensoriniu prikurtimu, tačiau ir daugeliui pacientų su vidurinės ausies ligomis, po radikalių ausų operacijų, pacientams su landos atrezija ir t.t. Klausą tampa įmanoma reabilituoti tiems, kuriems kitos priemonės (operacijos, klausos aparatai) buvo neefektyvios. Išorinė dalis yra mažai pastebima, nereikia klausos aparato nešioti ant ausies, todėl ausies landa lieka laisva, neužkišta; funkcinės aparato galimybės taip pat didesnės, nes implantuojamoji dalis jungiasi tiesiai prie klausos kauliukų.

 

Implantuojamų klausos sistemų įsigijimo išlaidas kompensuoja Valstybinė ligonių kasa, todėl šios operacijos pacientams nieko nekainuoja.