Tubotimpaninė liga
Tubotimpaninis otitas – tai lėtinis vidurinės ausies uždegimas, kuriam būdinga nuolatinė būgnelio perforacija (skylė), pablogėjusi klausa bei periodinis pūliavimas iš ausies.
Kokia būgnelio reikšmė?
Žmogaus ausis yra skirstoma į išorinę, vidurinę ir vidinę ausis. Išorinę ausį nuo vidurinės ausies skiria plona, maždaug 0,1 mm storio membrana, vadinama ausies būgneliu. Garso banga, patekusi per išorinę ausį, pasiekia būgnelį ir sukelia jo virpėjimą. Būgnelio virpesiai išjudina klausos kauliukus (plaktuką, priekalą ir kilpą), esančius vidurinėje ausyje, kurie sustiprina garsą ir perduoda garso signalą į vidinę ausį. Ausies būgnelis ne tik perduoda garso signalą į vidurinę ausį, tačiau taip pat apsaugo vidurinę ausį nuo infekcijos patekimo.
Priežastys
Nuolatinė būgnelio skylė išlieka ir lėtinis uždegimas dažniausiai vystosi po ūminio vidurinės ausies uždegimo su perforacija, jei būgnelis neužgyja arba po trauminio būgnelio pažeidimo.
Simptomai
- nuolatinis prikurtimas,
- periodinis pūliavimas iš ausies,
- žemo dažnio ūžesys (retai),
- galvos svaigimas (retai, patekus į ausį šalto vandens ar pučiant atviram vėjui).
Gydymas
ramybės stadijoje:
rekomenduojama saugoti ausį nuo vandens patekimo, konservatyvus gydymas nereikalingas, ligoniui rekomenduojama operacija;
paūmėjimo metu:
- ausies valymas, pūlių pašalinimas,
- apsunkinto kvėpavimo per nosį korekcija,
- ausies trimito funkcijos gerinimas (prapūtimai),
- antibiotikų lašai į ausį,
- priešgrybeliniai tepalai ar kremai, jei įtariama ar nustatyta grybelinė infekcija,
- sisteminiai antibiotikai, kai vietinis gydymas neefektyvus.
- Chirurginis : gydymas. Lėtinį vidurinės ausies uždegimą rekomenduojama gydyti operaciniu būdu, atliekant operaciją - timpanoplastiką. Operacijos tikslas - ausies būgnelio perforacijos padengimas lopu, siekiant pagerinti klausą ir atstatyti būgnelio vientisumą. Operacijos metu mikroskopo kontrolėje atlikus pjūvį išorinėje klausomojoje landoje arba už ausies, atkeliamas būgnelis, įvertinama vidurinės ausies būklė. Būgnelio defektas yra uždengiamas lopu, paimtu per tą patį pjūvį iš paties ligonio audinių. Dažniausiai naudojama raumens fascija (dangalas), kremzlė ar antkremzlis. Atnaujinus būgnelio perforacijos kraštus šis lopas yra pakišamas po būgnelio likučiais ir specialiais tamponais prispaudžiamas. Landa tamponuojama. Po operacijos daugumai ligonių būgnelis prigyja ir ausis nepūliuoja, tuo tarpu klausos pagerėjimo prognozė yra individuali ir priklauso nuo ligos formos, trukmės ir eigos. Operacija atliekama, kai ausis bent 2 - 6 mėnesius nepūliuoja, jei dėl ligos ypatumų to pasiekti neįmanoma, tuomet operuojama ir pūliuojanti ausis. Operuojama vietinėje arba bendroje nejautroje.
- Klausos reabilitacija klausos aparatais rekomenduojama, kai yra kontraindikacijos operacijai ar ligonis atsisako operuotis.